Wystawę Johanny-Josefiny Alanko pt. “Eternal time is born today” można zwiedzać w dniach 20-28.08 w Fabryce Sztuki w Łodzi.
To wystawa o czasie – o teraźniejszości, chwilach i momentach w procesie tworzenia. Prezentowane są ceramiczne obiekty oraz kilka najnowszych obrazów artystki. Powierzchnie wyrastające powoli z płótna, niemalże przeistaczają się tu w rzeźby. Unikaty ceramiczne z cyklu “World Eggs / Jajka Świata” prezentujemy i sprzedajemy w naszej galerii.
Obiekty ceramiczne z cyklu “World Eggs / Jajka Świata“.
Nazwa kolekcja ceramicznej “World Eggs / Jaja Świata” zaczerpnięta jest z najsłynniejszego, narodowego, fińskiego poematu epickiego „Kalevala”, składającego się z pieśni ludowych zebranych i opracowanych przez Eliasa Lönnrota w XIX wieku. “Kalevalę” rozpoczyna historia narodzin świata, w której ptak Sotka (ang. Aythya) składa siedem jaj na kolanach wiedźmy zwanej Ilmatar. W tej opowieści jajka rozbijają się w morzu, a niebo, ziemia, gwiazdy i słońce rodzą się, by ożywić świat, w którym żyjemy.
W swoich pracach Johanna Alanko zaktualizowała tę historię do realiów XXI wieku. W jej twórczości jajka reprezentują nowy i lepszy, odradzający się świat. Łączą i godzą w sobie różnice, odmienny wygląd i kolor oraz rozmaite szczegóły i detale. Przezwyciężają przeciwności. Symbolizują ważne cechy i elementy – zarówno ludzkie, jak i natury – których obecnie bardzo potrzebujemy po to, aby mógł narodzić się nowy, lepszy świat. Dokładna całkowita liczba początkowych jaj nie została jeszcze określona…
Artystka Johanna-Josephina Alanko i kadr z łódzkiej wystawy.
Johanna Alanko w 2018 roku ukończyła naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Kankaanpää (Satakunta University of Applied Sciences). Studiowała także architekturę i projektowanie na Universidad Europea w Madrycie, w Hiszpanii. Studia artystyczne rozpoczęła w Community College Lahti w 2014 roku. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Finlandii, Hiszpanii czy w Polsce. Johanna Alanko należy do fińskiego związku artystów malarzy. Artystka tworzy swoje prace przy użyciu szerokiego zestawu materiałów. Oprócz akryli, pigmentów i oleju w jej obrazach znajdują się tkaniny z recyklingu, nici tworzące skomplikowane szwy i wstęgi, materiały konstrukcyjne, takie jak żywica, silikon, piasek, metale oraz elementy natury, takie jak drewno czy kasztany.
Widok z wystawy w Fabryce Sztuki w Łodzi.
W Flow Art House prezentujemy zarówno obiekty ceramiczne, jak i malarstwo artystki. Zapraszamy do naszej galerii online.
You are so cool! I don’t suppose I’ve read something like that before.
So great to find somebody with a few genuine
thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up.
This web site is something that is required on the web,
someone with a bit of originality! https://ukrain-Forum.biz.ua/