Na wystawie prezentujemy prace malarskie na papierze wykonane w autorskiej technice, do tworzenia których artystka wykorzystuje pigment, farby, elementy ze stali, celulozę i rysunek. Uważnie dobiera kolory, a dobór barw potwierdza jej talent kolorystki. Łączy organiczne kształty z strukturami architektonicznymi. Inspiracje zaczerpnięte z architektury wprowadzają tu ład, a to wszystko, co żywe i organiczne – jasne i pulsujące plamy światła, srebrzyste poświaty, miękkie przejścia tonacyjne – tworzą płynne, wypełnione energią kompozycje. Przypominają one mięsiste, papierowe płaskorzeźby. Diabeł tkwi tu w szczegółach. W ruchu, przekształcaniu się i tajemniczych, głębokich związkach zachodzących pomiędzy pozornie niepowiązanymi elementami.
Prace Katarzyny Januszko można również zobaczyć w galerii online.
Praca Katarzyny Januszko.
Praca Katarzyny Januszko.
Katarzyna Januszko urodziła się w komunistycznej Polsce, gdzie spędziła dzieciństwo. Wpierw z rodzicami przeprowadziła się do Afryki, a następnie do Londynu, gdzie studiowała na tamtejszym Camberwell College of Art i mieszkała przez dwadzieścia lat. Teraz tworzy i mieszka w Polsce, ale wybudowała też dom w Egipcie, w którym często przebywa, aby podtrzymać kontakt z odmienną kulturą. Doświadczenie życia w różnych środowiskach ukształtowało postrzeganie świata przez artystkę i jest nieustającą inspiracją dla jej pracy twórczej. Januszko od kilkudziesięciu lat prezentuje swoją twórczość na indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce i za granicą, a jej prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Wystawa potrwa przez całe wakacje. Zorganizowane jest w specjalnie przystosowanej do tego celu przestrzeni ekspozycyjnej, pozwalającej widzom na swobodne obcowanie ze sztuką, siedem dni w tygodniu, nawet do późnych godzin nocnych. Siedziba galerii zlokalizowana jest w Fabryce Norblina, tuż obok butikowego kina KinoGram oraz baru, gdzie w każdy piątkowy i sobotni wieczór można posłuchać muzyki granej na żywo. W ten sposób w sercu dynamicznie rozwijającej się Woli tworzona jest niepowtarzalna atmosfera, sprzyjająca kontemplacji sztuki.